Etikett: allmänt-kattprat
Läst 831 ggr

2009-10-14, 23:51
0
Tips snabb tvätt
Hej Burmila vänner!
Fick ett tips som fungerade riktigt bra gälland bli fin i pälsen.
Tag en frottéhandduk och blöt den ordentligt. Tag denna om din lille vän och "torka in" pälsen så att den blir riktigt blöt. Låt sedan vännen putsa sig själv och pälsen blir strålande fin. Helt naturligt ! Inget schampo eller dyl. Det kan förmodligen behövas till utställning, men till vardags är detta en riktigt bra metod. Dessutom blir det en bra borstning av pälsen. Bra om man borstar innan så att vännen ej får för mycket hår i sin mun.
Allt gott!
//Jan
Annons:

2009-10-15, 00:12
0
#1
Funkar finfint på Kees som inte tycker om att bada "på riktigt".
Vi badar inte våra kissar så ofta så ofta men ibland innan utställning och om de rullat på altanen eller något, eller om de fäller mycket.

2009-10-15, 00:18
0
#2
Vad bra!
Kommer ni att ställa ut i Bromma till Helgen?
Hälsningar
/Jan

2009-10-15, 01:07
0
#3
Handdukstvätt är perfekt på korthårskatter. Jag brukar ta ett par droppar schampoo i när jag tvättar av dem inför utställning
Anna-Karin
”Klok blir man av erfarenheter – erfarenheter får man av dumheter”

2009-10-15, 09:34
0
#4
Det skall jag testa!
//Jan
Annons: